A może by tak skorzystać z sauny? Znana od stuleci, nazywana gorącą terapią dla duszy i ciała jest coraz łatwiej dostępna.

Od jakiegoś czasu pośród naszego społeczeństwa coraz bardziej popularne są sauny. Co ciekawe – pewnie nie każdy wie, że w naszym kraju konstruowano je już w X w. Korzystanie z sauny jest zalecane przy różnego rodzaju niedyspozycjach, także dla polepszenia wydolności, ogólnego stanu zdrowia i podnoszenia odporności organizmu poprzez hartowanie. Poprawia stan skóry, też zmniejsza stres i przemęczenie.
Ma się rozumieć mamy do wyboru mnóstwo takich miejsc – w hotelach, centrach SPA and Wellness czy innych palcówkach. Należy jednak brać pod uwagę, że ponieważ są to miejsca publiczne, powinniśmy zachowywać się tam w określony sposób.

Sauna parowa
Autor: Siedlisko Morena
Źródło: Siedlisko Morena

A co gdy nie czujemy się komfortowo nago z ręcznikiem zakrywającym intymne miejsca i wśród kompletnie nieznanych ludzi? Jeśli jesteśmy prawdziwymi entuzjastami sauny i wygospodarujemy wystarczający kącik w domu może trzeba przemyśleć kupno własnej? Przy czym trzeba wiedzieć, że wcale nie potrzebujemy na to dużo przestrzeni.

W tym celu naturalnie musimy po pierwsze zdecydować, gdzie mogłaby ona zostać postawiona. Dobrym rozwiązaniem jest zakup sauny na wymiar. Dzięki temu uda nam się zagospodarować nawet jakiś z pozoru niespecjalnie użyteczny fragment. Powinniśmy też zdecydować o rodzaju i kolorze drewna, z jakiego będzie wyprodukowana kabina wraz z wyposażeniem – ławkami, półkami. Oczywiście przy poszukiwaniu producenta, u którego będziemy chcieli zlecić wykonanie sauny na wymiar należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie, opinie klientów, okres gwarancji, a także to, czy w razie kłopotów z użytkowaniem po okresie gwarancji oferuje serwis.

Czy na zamontowanie sauny potrzebujemy dużo miejsca? Właściwie nie, można ją mieć nawet na balkonie. Świetnie można wykorzystać wydawałoby się nieużytkowe strefy poddasza – a to za pomocą sauny ze skosem. Jeśli mamy do dyspozycji nieduży metraż i mniejszą wysokość nie trzeba martwić się, że w naszej łaźni będziemy czuć się jak sardynka w puszce. Sauny ze skosem często wyposażone są w całkiem przeszklone drzwi, dzięki czemu korzystając z dobrego wpływu wysokiej temperatury nie będziemy się czuli jak w zamknięciu. Sauna w mieszkaniu wcale nie jest rozwiązaniem wyłącznie dla bogatych. Częste korzystanie z niej dobrze wpłynie na nasze zdrowie, a będzie to łatwiejsze, jeśli będziemy ją mieć na wyciągnięcie ręki.