Jak funkcjonuje autoklaw? W jakiego rodzaju dziedzinach ma zastosowanie? Co najkorzystniej wiedzieć na ten temat?

Sterylizacja w autoklawie to jedna z bardziej niezbędnych metod zabijania drobnoustrojów. Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem jest obecnie dosyć powszechną i najbardziej bezpieczną metodą sterylizacji. Za pomocą kondensacji wodnej pary na sterylizowanym ładunku wytwarzana jest energia, jaka nieodwracalnie oraz skutecznie wyniszcza mikroorganizmy.

wakacje - fotografijka
Autor: Jake Stimpson
Źródło: http://www.flickr.com

Autoklawy stosuje są jak najbardziej w medycynie, szczególnie w badaniach mikrobiologicznych i badaniach materiałów. Jednocześnie niezbędne są w salonach kosmetycznych, więc poza innymi elementami, jak fotel do pedicure, trzeba zaopatrzyć się w specjalistyczny autoklaw. Sterylizację w autoklawie możemy podzielić na różnorakie etapy. Początkowo mamy etap opróżniania, później wyrównania. Później jest sterylizacja oraz na końcu schładzanie. W zależności od tego jak przedstawia się autoklaw cena jesteśmy w stanie wyróżnić modele bardziej oraz mniej zaawansowane, lecz faktycznie większość z nich charakteryzuje się właśnie takimi właściwościami. W okresie pierwszego z etapów – opróżniania – wnętrze autoklawu jest odpowietrzane. Powietrze atmosferyczne jest w tym czasie usuwane z wnętrza i zastępowane nasyconą wodną parą pod ciśnieniem.

Odpowietrzanie ma miejsce dzięki metodzie przepływowej albo poprzez frakcjonowane odpowietrzanie. Po tym procesie zawór odpowietrzania należy zamknąć. Dalej mamy etap wyrównania. Po tym etapie ładunek do sterylizacji osiąga właściwą temperaturę, poprzez działanie nasyconej pary wodnej. Nasycenie tego rodzaju powinno być odpowiednio wysokie, żeby proces się odbył. Po tych dwóch etapach zaczyna się właściwy proces – sterylizacji.

Jego czas jest zależny od obciążenia drobnoustrojami i temperatury sterylizacji. Najbardziej zwyczajnym sposobem jest sterylizacja w autoklawie w temp. stu dwudziestu jeden stopni Celsjusza w czasie 15 minut. Dezaktywacja albo zniszczenie prionów to już dłuższy czas i wyższa temperatura – trzydzieści minut w temperaturze 132-134 stopni Celsjusza przy ciśnieniu 3 bar. Po tym najbardziej istotnym etapie przechodzimy do fazy schładzania i jednocześnie kończy się cykl sterylizacji w autoklawie. Tak to właściwie działa, a rezultaty są w najwyższym stopniu bardzo dobre. To sprawia, iż z autoklawów korzysta coraz większa ilość podmiotów, nie tylko jednostek medycznych, lecz również miejsc, w których polepsza się urodę, takiego rodzaju jak gabinety kosmetyczne.