Jakie wyposażenie powinno się znajdować w gabinecie dentystycznym, żeby dało się w nim przyjmować jakiś pacjentów.

Urządzony w nowoczesny sposób gabinet stomatologiczny ma jak najwięcej pomagać stomatologom w ich codziennej pracy. Oczywiście nawet najnowocześniejszy sprzęt nie zastąpi na pewno praktyki i doświadczenia, jednak dzięki niemu można w pełni pokazać ile się umie. Elementy wyposażenia gabinetu są drogie, na początek liczyć się trzeba z kilkudziesięcioma tysiącami złotych na niezbędne wyposażenie, a jeżeli ktoś by chciał od razu zakupić mikroskop albo rentgen, to kwota będzie znacznie wyższa.

Narzędzia stomatologiczne
Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com

Jak w każdej dziedzinie medycyny również w stomatologii nastąpił w ostatnich latach ogromny postęp. Pojawiło się sporo nowoczesnych sprzętów umożliwiających znacznie lepszy poziom diagnostyki niż dawniej, a także nowoczesne materiały protetyczne, lekarstwa i wypełnienia. Dzięki temu można zęby leczyć dużo dokładniej i lepiej niż kiedyś, radząc nawet sobie z bardzo trudnymi przypadkami. Oczywiście wiedzy i doświadczenia lekarza nie zastąpią nawet najlepsze mikroskopy i aparaty rentgenowskie, ale zaawansowany sprzęt stomatologiczny na pewno stanie się ogromnie pomocny. W rękach sprawnego lekarza będzie on niezwykle przydatny, a i tym mającym mniej wprawy stomatologom z pewnością dużo pomoże.

Podstawą każdego gabinetu dentystycznego jest fotel, zwany też unitem. To właśnie na nim przyjmowani są pacjenci, dlatego też powinien on posiadać określone parametry. Po pierwsze niezbędna jest możliwość opuszczania oparcia w zasadzie do pozycji poziomej, przez co lekarz będzie miał możliwość dostępu z każdej strony do zębów pacjenta. Poza tym unity wyposażone być powinny w urządzenia niezbędne podczas leczenia. Do podstawowych zalicza się ssak, ślinociąg i dmuchawkę, a także lampę z mocnym światłem i zestaw rozmaitych wiertarek. To przy ich pomocy wykonuje się najważniejsze zabiegi stomatologiczne a także przeprowadza przeglądy zębów.

Dentysta wykonujący zabieg
Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle istotną rzeczą podczas leczenia zęba jest rodzaj użytego wypełnienia. materiały stomatologiczne w ostatnim czasie bardzo ewoluowały, obecnie nowoczesne wypełnienia są naprawdę bardzo wytrzymałe i dokładnie przyczepiają się do zębów. Ma to o tyle znaczenie, że zęby po zaplombowaniu są normalnie używane, a tym samym narażone na ścieranie i gryzienie twardych rzeczy. Jeżeli wypełniający byłby kiepskiej jakości, to w pewnym momencie mógłby on ukruszyć się albo wypaść, a to wiązałoby się z koniecznością ponownego leczenia. Aktualnie najczęściej używa się utwardzane światłem wypełnienia kompozyty (więcej informacji). Przeważnie kładzione są one w warstwach, każdą następną odpowiednio utwardzając, i w ten sposób odbudowuje się całego zęba.

Dentysta musi korzystać z nowoczesnego sprzętu, ponieważ jedynie wtenczas będzie mógł wszystko zrobić szybko i bez zbędnego bólu. Przez to właśnie pacjenci tak przykładają uwagę na wyposażenie gabinetu.