Terapia uzależnień, czyli jak psycholog pomaga ludzi

Bez wątpliwości, psychologia nadal zalicza się do jednego z najczęściej wybieranych kierunków studiów, a jej specjalizacje wciąż ulegają poszerzeniu.Jak dziś psycholog może pomóc ludziom?

selfie - klient
Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com

Idąc 10 lat do tyłu pójście do psychologa dla większości społeczeństwa było przejawem choroby psychicznej. Obecnie nie jest już wstydem pójść do psychologa i traktowana jest jako normalna wizyta lekarska, niczym wizyta u okulisty czy też laryngologa. Człowiek poszukujący porady u psychologa nie uchodzi dziś za osobę nienormalną lecz za osobę świadomą, dbającą nie tylko o swoje ciało ale także duszę. szkolenia dla psychologów wskazują jednak, że obecny świat zmierza się z trochę innymi problemami, niż jeszcze 10-15 lat temu. Kiedyś, np. nikt nie znał pojęcia, takiego jak: terapia uzależnień od Internetu. Obecnie problem uzależnienia od Internetu dotyka coraz więcej osób, w tym też nas – Polaków.

Terapia uzależnień to temat obejmujący zarówno psychoterapie samych uzależnionych, jak też rodziny uzależnionych. W większości sytuacji pojęcie kojarzone jest z leczeniem alkoholizmu lub też przemocą w rodzinie. Jednak pojęcie to obejmuje zakresem znacznie szerszy zakres problemów. Terapia uzależnień może dotyczyć osób nagminnie palących. Czasem dotyczy ludzi nie potrafiących poradzić sobie ze swoim popędem seksualnym, któremu dają upust w postaci na przykład ciągłych wizyt na stronach porno. Coraz więcej osób uzależnionych jest teraz od gier komputerowych jak również wszechobecnego Internetu, do czego zaliczyć można notoryczne sprawdzanie poczty e-mailowej, zakupy (zarówno przez Internet jak również w rzeczywistości). Jeszcze inni z różnych przyczyn mogą uzależnić się od zażywania leków bądź jedzenia. Wszystkie omówione powyżej sytuacje są to problemy obecnego społeczeństwa, z którymi w coraz większym stopniu przychodzi się zmierzyć psychologom. Szkolenia dla psychologów mają im pomóc w pokierowaniu danej osoby na dobrą drogę jak również zniwelowaniu przyczyn prowadzących do konkretnego typu uzależnień.

Sukces terapii zależy jednak od samego pacjenta-klienta i jego zapału do walki ze swoimi
problemami. Dużym plusem jest także wsparcie bliskich, w tym głównie rodziny, która będzie towarzyszyć w tej codziennej walce. Jeśli sam uzależniony nie będzie mieć wsparcia bliskiej osoby, trudno będzie mu wydostać się z błędnego koła nawyków.