odpowiedni wybór legowiska dla pieska

To, że pies jest najlepszym kompanem człowieka nie ulega kwestii. Warto jednak mieć pojęcie, że to uczuciowe zwierzę jest przeznaczone wyłącznie dla obowiązkowych ludzi. Piesek tak samo jak i istota ludzka odbiera ból i odrzucenie. Dlatego przed podjęciem decyzji o przygarnięciu psa, należy wpierw poważnie się zastanowić, czy będziemy w stanie umożliwić mu właściwy byt i miejsce w rodzinie.

Gdy nadejdzie postanowienie o posiadaniu psa, czeka nas nabycie dla niego wyprawki. Z wyjątkiem misek, zabawek, bądź smyczy, trzeba dobrze dobrać legowisko. Powinno być ono odpowiednio duże. Zanadto małe spowoduje, że nasz pies nie będzie chciał w nim żyć, bo będzie mu za ciasto i niewygodnie. Z kolei za obszerne legowiska również nie sądobrym wyjściem, albowiem może dawać zwierzakowi wrażenie osamotnienia w nazbyt obszernej przestrzeni.

Pies
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: psy, york, rasy

Tworzywo, z jakiego jest skonstruowane legowisko, powinien być miękki w dotyku. Poza dbaniem o komfort, najistotniejsze jest, by budulec był łatwy w porządkowaniu i pielęgnacji. Najlepiej byłoby, gdyby był wodoodporny i odporny na paznokcie naszego ulubieńca. Napełnienie odgrywa także znaczącą funkcję, bowiem jeśli będzie słabej jakości wykonania, prędko zbije się i odkształci. Winno także być wytrzymałe na wielokrotne pranie w pralce. Legowisko dla psa musi być tak obszerne, by mógł się na nim wyciągnąć bez większych kłopotów. Niezależnie od wybranego modelu powinno się położyć do legowiska specjalny kocyk, który piesek będzie mógł sobie swobodnie ułożyć. Spanie dla psa trzeba umieścić w właściwym dla zwierzęcia miejscu. Nie powinno się sytuować go na ciągach komunikacyjnych, w sąsiedztwie grzejników, okien i drzwi, najpoprawniej ułożyć legowisko w cichym, spokojnym kącie.

Psie posłanie musimy sprzątać przynajmniej raz w tygodniu, ażeby uprzątnąć je z brudu i sierści. Poza tym, nie wypada nie pamiętać o praniu minimalnie raz w miesiącu, lub częściej, jeżeli zajdzie potrzeba wyczyszczenia go po jednym ze wspólnych deszczowych spacerów. Po wypraniu legowiska, trzeba zaczekać aż w całości wyschnie, aby nie narażać pieska na choroby stawów.