W jaki sposób należy umeblować nowoczesny gabinet stomatologiczny, jakiego rodzaju wyposażenia będzie potrzebował.

Nowocześnie urządzony gabinet stomatologiczny powinien jak najbardziej pomagać dentystom w ich codziennych zajęciach. Rzecz jasna nawet najbardziej nowoczesny sprzęt nie zastąpi na pewno praktyki i doświadczenia, jednak przez jego obecność można będzie całkowicie pokazać swoje umiejętności. Elementy wyposażenia gabinetu są drogie, na początek trzeba się liczyć z co najmniej pięćdziesięcioma tysiącami złotych na podstawowe elementy, a jeśli ktoś by chciał od razu zakupić mikroskop albo rentgen, to będzie to znacznie więcej.

Podstawą każdego gabinetu będzie unit, to właśnie na nim będzie się przyjmować pacjentów, a dodatkowo przechowuje cały zestaw narzędzi. Współczesne unity mają formę wygodnych foteli, z możliwością pełnego obniżenia oparcia. Nad fotelem znajduje się wydajna lampa, przy pomocy jakiej lekarz będzie sobie wszystko oświetlał podczas pracy. Istotną częścią unitów są również spluwaczka oraz ssak, przy ich pomocy można się pozbywać nadmiaru śliny, która może znacznie przeszkadzać podczas przeprowadzania rozmaitych zabiegów.

Kolejną część unitu będą stanowić najróżniejsze narzędzia stomatologiczne, przy pomocy jakich dentyści wykonują swoją pracę. Podstawą będzie tu parę odmian wiertarek do borowania, o różnych prędkościach obrotowych. Wiertła umieszczone są w specjalnej części unitu, w łatwo dostępnym i wygodnym miejscu, za to sterowanie nimi odbywa się za pomocą pedałów. Dzięki temu dentysta ma wolne ręce i będzie się mógł skupiać na tym, aby ząb został wyleczony.

pejzaż - zdrowie
Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com

Potrzebne więc będą lusterka, szczypczyki i zgłębniki, one służą do wykonywania różnych czynności, ale też sporo innych, rzadziej wykorzystywanych. W wielu gabinetach zapewne się także pojawią różne mikrosilniki, są one potrzebne jeżeli dany dentysta będzie się zajmował takim leczeniem.

Uzupełnieniem wyposażenia unitu jest specjalna lampa do wykonywania wypełnień, aktualnie właśnie w ten sposób wykonywane są najbardziej popularne. Należy także wspomnieć o narzędziach drobnych, używanych przy badaniu zębów i wielu czynnościach wiążących się z ich leczeniem.