Zakrzepica żył głębokich i test NIPT – ważkie wiadomości

Zakrzepica żył jest to pewien tok krzepnięcia krwi, w jakim zachodzi miejscowe powstawanie skrzepliny w naczyniach krwionośnych. Zakrzepica to bardzo poważne schorzenie, jakie zdoła prowadzić do znacznie poważniejszych chorób, i nawet do nagłego zgonu.

choroby - lekarz
Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

W Polsce każdego roku dochodzi do wielu chorób zakrzepicy, najczęściej chorują osoby po 60 roku życia. Do zakrzepicy może doprowadzić dużo rozlicznych czynników, między innymi nowotwory, nikotynizm lub odwodnienie. Dodatkowo zdołają doprowadzić do tego także sterydy lub zespół nerczycowy. zakrzepica to choroba, której na pewno nie wolno lekceważyć, pożądane byłoby jak najprędzej udać się do doktora, który zaleci wyborne leczenie. Istnieje parę rodzajów zakrzepicy, dlatego uprzednio trzeba naturalnie przeprowadzić dobrą diagnostykę.

Naturalnie powinno się wiedzieć, jakie są najczęstsze zwiastuny zakrzepicy. Zalicza się do nich boleść, obrzęk, i także zasinienie. Leczenie może przebiegać za sprawą różnych metod, chorym nieraz podaje się heparynę drobnocząsteczkową. Robi się również leczenie trombolityczne. Oczywiście metodę leczenia wybiera doktor po wcześniejszej diagnostyce. Jeżeli podejrzewamy u siebie zakrzepicę, niewątpliwie musimy udać się do odpowiedniego, doświadczonego doktora.

Test nipt to badanie prenatalne, które polega na badaniu DNA płodu. Test ten pozwala na zdiagnozowanie rozlicznego typu chorób, takich jak przykładowo zespół Downa albo zespół Patau, do tego za pomocą testu nipt można również określić płeć dziecka. Na badanie oraz opracowanie wyniku powinno się poświęcić blisko 3 tygodni. By je wykonać wypada pobrać co najmniej 20 ml krwi od kobiety ciężarnej, krew trzymana jest w szczególnych próbówkach. Badanie z reguły wykonuje się wtenczas, jak istnieje niebezpieczeństwo połączone z zaburzeniami chromosomów.

Jeśli ciekawi nas tego rodzaju test, możemy zgłosić się do placówki, która wykonuje takie testy. Ceny za sporządzenie testu są ogromnie zróżnicowane, jednak wypada liczyć się z kosztem mniej więcej 3 tysięcy.